Jaunumi

Sākums/Jaunumi/Valdis Dombrovskis: EIB aizdevums LU palīdzēs sasniegt izcilību vairākām studentu paaudzēm

25.07.2017

Latvijas Universitātes (LU) un Eiropas Investīciju bankas (EIB) noslēgtais līgums par 30 miljonu aizdevumu Akadēmiskā centra celtniecībai ļaus studentiem pilnībā īstenot savu potenciālu un palīdzēs viņiem sasniegt izcilību, pārliecināts Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis.

"Šodien, investējot jaunās telpās un iekārtās, kuras ļaus mūsu studentiem pilnībā īstenot savu potenciālu, mēs investējam mūsu ekonomikas nākotnes izaugsmē. Tikko noslēgtais līgums apliecina, ka Junkera plāns var radīt darbavietas un veicināt izaugsmi, vienlaikus ļaujot sasniegt arī tālejošākus mērķus, piemēram, panākt, ka Eiropa saglabā konkurētspēju pētniecības un inovāciju jomā. Esmu pārliecināts, ka jaunās telpas kalpos vairākām Latvijas studentu paaudzēm, palīdzot viņiem sasniegt izcilību," sacīja Dombrovskis.

Savukārt LU rektors profesors Indriķis Muižnieks, pamatodams LU Akadēmiskā centra izveides nepieciešamību, uzsvēra, ka studentiem būs iespēja studēt mūsdienīgā vidē, kurā vienuviet pulcēsies vairākas zinātņu nozares. Tāpat Akadēmiskā centra attīstība veicinās sadarbību ar uzņēmējiem.

“Šodien mēs atveram jaunu lappusi ne tikai Latvijas Universitātes, bet arī Baltijas valstu universitāšu attīstībā,” ceturtdien, 20. jūlijā, parakstīdams līgumu EIB par 30 miljonu eiro lielu aizdevumu LU Akadēmiskā centra attīstībai, sacīja Muižnieks.

Šī ir pirmā reize Baltijas valstīs, kad EIB tiešā veidā piešķir aizdevumu augstskolai, apliecinot savu uzticēšanos tās biznesa modelim bez valsts garantijām, savā uzrunā skaidroja EIB publiskā sektora aizdevumu operāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā Rafals Ribackis (Rafal Rybacki). Viņš uzsvēra, ka investēt inovācijās ir EIB galvenā prioritāte.

Ribackis ir pārliecināts, ka Akadēmiskais centrs kļūs par dinamisku Rīgas pilsētas daļu, kur īpašā gaisotnē satiksies studenti no dažādām LU fakultātēm.

“Pat ja universitāte ir visprestižākā pasaulē un tā piedāvā fantastisku izglītību, tai jānodrošina mūsdienīga vide, jo citādāk studenti tajā nejutīsies komfortabli. Šī ir jaunā pasaule, kurā jāveido pievilcīgs piedāvājums studentiem, lai viņi vēlētos studēt tieši šajā universitātē,”  sacīja Ribackis.

Savukārt Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka norādīja – svarīgi, ka tik liels investīciju projekts ir ieguldīts zinātnē, inovāciju attīstībā, studentu labklājībā un izglītībā.

Tas, ka mēs esam pirmie Baltijas valstīs, ir ļoti labs apliecinājums tam, ka Universitāte prot šo naudu lietderīgi apgūt un pēc tam norēķināties par šo kredītu,” sacīja Šteinbuka.

Aizdevumu ir garantējis Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF). Projekts ir nozīmīgs Investīciju plāna Eiropai jeb tā sauktā “Junkera plāna” daļa.

2015. gadā LU Akadēmiskajā centrā durvis vēra Dabas māja. Tajā darbojas Ķīmijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu un Bioloģijas fakultāte, un tur ir izvietotas sešu valsts nozīmes pētniecības centru laboratorijas.

Akadēmiskajā centrā jau uzsākta Zinātņu mājas celtniecība. Tajā koncentrēsies zinātniskie institūti, daļa Medicīnas, kā arī Fizikas un matemātikas fakultātes. Ēkas kopējā platība būs 20 000 m2, tajā varēs strādāt līdz pat 2000 studentu un 500 darbinieku.

Rakstu mājā izvietosies humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes, arī šajā virzienā specializējušies zinātniskie institūti. Kopējā plānotā ēkas platība – 32 000 m2, tajā varēs strādāt līdz 11 000 studentu un 1100 darbinieku.

Akadēmiskā centra otrā posma projektu īstenošanai nepieciešami 90 miljoni eiro. Projektēšanu, būvniecību un ēku aprīkošanu paredzēts īstenot laikposmā līdz 2021. gadam, piesaistot līdzekļus no Eiropas Savienības struktūrfondiem, starptautiskām publiskām finanšu institūcijām, no Latvijas valsts budžeta un LU ieņēmumiem.

Eiropas Investīciju bankas un Ziemeļvalstu Investīciju bankas speciālisti 2016. un 2017. gadā veica LU Akadēmiskā centra attīstības programmas sociālekonomisko ieguvumu izvērtējumu un secināja, ka tas atbilst Eiropas Stratēģisko investīciju programmas nosacījumiem. LU Senāts šā gada 3. jūlijā nolēma atbalstīt Eiropas publisko finanšu institūciju ilgtermiņa kredītresursu piesaisti.